O Bergamu

V srdci italské provincie Bergamo, na úpatí Alp, se rozkládá malebné stotisícové město Bergamo. Pro některé je známé spíše jako přestupní stanice nízkonákladových aerolinií, přitom je to nádherné městečko s bezpočtem historických památek a plné života. Město se skládá ze dvou hlavních částí, historického Horního města (Cittá Alta) a moderního Dolního města (Cittá Bassa). Bergamo leží zhruba 40 kilometrů od Milána a je skutečně velmi často považováno jen za druhé letiště Milána nebo jako přestupní stanice pro letiště Malpensa (ležící západně od Milána). Bez nadsázky mohu říci, že se v mnohém několikánásobně velkému Milánu vyrovná.

O Bergámu  Bergamo  pohled z Cittá Alta

Město bylo nejspíše založeno Kelty. Zhruba kolem 3. století našeho letopočtu se zde usídlili Římané. Město však svému majestátnímu vzhledu vděčí především Benátčanům, kteří Bergamu vládli od 15. do 18. století. Centrum Horního města je tvořeno jedinečným seskupením středověkých a renesančních budov. Rozdělení na Horní a Dolní město vzniklo již na počátku středověku. Horní město mělo vždy spíše duchovní význam, naopak Dolní město bylo centrem ekonomiky a výroby.

Bergamo je velmi pyšné na své lanové dráhy. Ty jsou dokonce součástí městské hromadné dopravy a lze využít lístek platný pro klasickou mhd. Lanovky spojují Dolní a Horní město a také Horní město s vrcholkem San Vigilio, který je korunován hradem. Centrem Horního města je náměstí Piazza Vechia, kterému dominuje věž Torre del Campanone. Dolní město má své centrum na Piazza Matteoti.


Okolí Bergama

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy