Průvodce po Bergamu

Mohlo by se zdát, že je Bergamo na první pohled ve stínu svého Milána. Opak je pravdou, Bergamo svou krásou svého velkého souseda zřejmě předčí. Své o tom ví tisíce turistů, kteří navštíví nejen zmiňovanou metropoli, ale i malé městečko v podhůří Alp. Bergamo je pomyslně rozděleno na dvě části, moderní Dolní město a historické Horní město. Obě části mají své kouzlo. Pokud jste v Bergamu jen krátce (např. jeden den), projděte si spíše monumentální Horní město. Pokud máte času více, zvažte i okruh Dolním městem.

přehledová mapka Begamo  mapa Bergamo Cittá Bassa  mapa Bergamo Cittá Alta

Orientace ve městě je poměrně snad, ale i přesto jsem pro jednoduchost vytvořil schématickou mapku (1), mapu okruhu Dolního města (2) a průvodce Horním městem (3). Všechny tři mapky jsou ke stažení výše.

   

Začněme procházkou po Dolním městě, Cittá Alta. Na Porta Nuova (1) se dopravíte nejsnáze například autobusem č.1, který jede také z letiště. Celá procházka má hlavní cíl dolní stanici lanovky, pomocí které se přesuneme do Horního města. Již z Porta Nuova je vidět majestátní hradby Horního města. Pro průchod městem využijte již zmíněnou mapku č. 2, ve které je zanesena přehledná legenda s čísly. Cestou potkáte především řadu kostelů, kláštery, muzea a další zajímavé stavby.

   

To pravé na vás ale čeká v Horním městě neboli Cittá Bassa. To je opravdovou perlou a zároveň místem, které překonává již zmiňovaný Milán. Jako průvodce využijte mapku č. 3. Trasa začíná u dolní stanice lanovky, 100% doporučuj ji využít, nejen že si ušetříte čas i síly, ale lanovka je zároveň technickou památkou. Za jízdné je brána jízdenka pro klasickou městskou hromadnou dopravu. U horní stanice se rozprostírá náměstí Mercato delle Scarpe, kde najdete stánek s chutným občersvením (a také třeba s točeným pivem). Odtud vaše kroky budou nejlépe směřovat k pevnosti Rocca, která se rozprostírá v parku Rimembranze. Po dlouhou dobu plnila funkci vojenské obrany, později jako vězení. Poté se prosmýknete kolem kostela svatého Pankráce až k samotnému centru města, kterému vévodí náměstí Veccia s fontánou Contarini. Neopomeňme také majestátní Duomo ,baziliku Santa Maria Maggiore a kapli Colleoni. Zajímavostí je také sluneční kalendář, který na dlažbě odhalí měsíc a den v roce (přesně v poledne). Odtud se vydejme na jihozápad, k hradbám Horního města. Je z nich krásný výhled na celé Bergamo. Odtud budeme výrazně stoupat směr San Vigilio. Cestou se však můžete zastavit ve vyhlášené botanické zahradě Lorenza Roty. Z náměstí Porta San Alessandro je to jen kousek (skrz hradby) k další stanici lanovky, tentokrát vedoucí k hradu San Viglio. Opět doporučuji lavku využít, kopec je to poměrně prudký. Na vrcholu budete odměněni nejen krásným hostorickým hradem, ale také další vyhlídkou na město. Odtud se budeme již pouze vracet. Dolů, na náměstí Porta San Allesandro můžete buď pěšky, nebo opět lanovku. Z Porta San Allesandro se pak můžete vydat mírně obměněnou trasou skrz Horní město, nebo nasednou na linku č. 1, které vás během několika minut sveze do Dolního města.


Okolí Bergama

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy